Menu

Barbie Kolekcja Shi4

Co nieco o moich zbiorach lalek Barbie

Wpisy otagowane : 1963

Straight Leg Midge (1963 - 64)

shi4

Jaki jest najlepszy sposób na zapakowanie lalki by wysłać ją poczta? Niektórzy wkładają tylko w koperty bąbelkowe, inni opakowują w dodatkowe pudełka. A do mnie pewnego razu przybyła taka paczuszka w kształcie tuby:

midge

Po odpakowaniu z papieru okazało się, że jest to tuba po chipsach. Wystarczyło przechylić, a ze środka wy.leciała lalka :)

midge

Tak oto przybyła do mnie chyba najstarsza lalka w kolekcji. Straight Leg Midge sprzedawana w latach 1963 - 64. Upolowałam ją w oryginalnym midgeowym ubranku, czyli coś w stylu bikini z jasno niebieską górą i ciemniejszymi majtaskami.

midge

midge

Tak na marginesie Midge była wtedy sprzedawana w 3 takich wariantach kolorystycznych. Niebieskim, jak mój,  drugi z żółtą górą i pomarańczowymi majtkami oraz trzeci z różową górą i czerwonymi majtami. (foto z neta)

midge

Moja to ta w środku :)

midge

Pod tym ciuszkiem niezła z niej sztywniara. Może ruszać tylko rączkami i nóżkami przód i tył. lalka pochodzi z czasów zanim wprowadzono ciałka TNT ze skrętną talią. Można powiedzieć, że dziś Mattel wrócił do początków, bo obecnie sprzedawane lalki też są nie ruchliwe w pasie.

midge

Na paluszkach u rąk zachowały się resztki czerwonej farby. paniusia Midge i na plaże zasuwała z lakierem na paznokciach ;)

midge

jak nazwa lalki wskazuje, posiada ona proste nogi, nie zginane w kolankach. Upływ czasu spowodował na nich wytarcia. Zwłaszcza widać na łydkach i pietach, gdzie plastik jest bardziej żółty.

migde

Moja Midge tradycyjnie posiada zeza, z którego słynie to wydanie lalek. Nie wiem czy taka była polityka firmy, czy ktoś z wadą wzroku malował te niebieskie oczęta. Nie byłaby też sobą, gdyby nie posiadała zestawu piegów zdobiących policzki.

midge

Blond włoski lalki, które dla mnie wpadają trochę w rudość, zachowały swoje podwinięte loki i sięgają lalce w tej postaci do wysokości brody.

midge

Moja zamyślona Midge....

midge

I na koniec ukradniete z Ebaya foto Straight Leg Midge w pudle i w niebieskich szpilach. Moja będzie na razie zasuwać na bosaka. A co tam, lato się zbliża ;)

midge

Straight Leg Skipper (1963 - 1968)

shi4

Pewnie już wszyscy wiedzą, że pierwsza Skipper pojawiła się początkiem lat 60 - tych. Była dostępna w trzech wariantach kolorystycznych włosów (blond, rudawy i brąz) oraz jak pierwszej Barbie nie zginały się jej nogi, z czego wzięła się nazwa Straight Leg Skipper.

Do mnie zawitała jedna taka właśnie staruszka wyprodukowana prawdopodobnie jako jedna z ostatnich prostonogich. Dlaczego sądzę, że ostatnia? Otóż pierwsze Straight Leg Skipper były sygnowane na pupie:

Skipper
©1963
Mattel, Inc. 

U mojej natomiast brakuje imienia Skipper na pośladku jak u tych prostonogich laleczek wydanych pod koniec lat 60 - tych.

skipper

No i moja Skipper zaraz po przybyciu. Wystarczyło domyć ją z brudu.

skipper

Oryginalnie lala powinna być ubrana w coś a'la marynarskie czerwone ubranko z biało0- czerwonymi wstawkami. Do tego czerwone balerinki. Moją lalkę ubrałam w podobnym stylu. Biało - czerwona koszulka, takie same podkolanówki i niebieska spódniczka.

skipper

Butki na razie pożyczone od Fleur (chyba), ale starałam się dobrać w miarę pod kolor.

skipper

Jako, że już późna jesień dodałam też taką czerwoną bluzę z kołnierzykiem.

skipper

skipper

Niebieskie oczka z zaciekawieniem zerkają w bok. Usteczka lalki prawie niezauważalnie układają się w lekki uśmiech.

skipper

skipper

skipper

No i w końcu do moich blond Skipper dołączyła jakaś brunetka. I to chyba najstarsza lalka w mojej kolekcji.

skipper

Na poniższym zdjęciu (ze strony http://www.fashion-doll-guide.com) widać wszystkie odmiany kolorystyczne Straight Leg Skipper.

skipper

I na koniec jeszcze trochę zdjęć mojej Skipper:

skipper

skipper

PS. Udało mi się odkryć tożsamość jeszcze jednej z moich Skipper opisywanej na początku istnienia mojego bloga. Dla ciekawych podaję link do zaktualizowanego wpisu:

http://hi4.blox.pl/2010/12/Skipper.html

 

EDIT:

Ubranko składające się z granatowej spódniczki bluzeczki i podkolanówek w biało - czerwone paseczki, w które ubrałam Skipper pochodzi oryginalnie z zestawu ubranek dla Growing Up Skipper z 1974 roku:

growing

Fashion Queen Barbie 1963 Repro (2010)

shi4

W końcu udało mi się zakupić reprodukcję Brabie z lat 60 - tych. Jest to moja pierwsza lalka z takim face moldem, a druga jeśli chodzi o repro w ogóle w mojej kolekcji.

Gdy zobaczył ją mój chłopak, orzekł, że jest to najbrzydsza Barbie jaką widział :/ Ale dla mnie ta Basia ma swój urok i czar tamtych lat.

Sama lalka, czyli Fashion Queen Barbie, jak wszystkie z tej serii, została zapakowana w dosyć duże pudło, w którym zmieściło się oprócz Basi parę drobiazgów jak peruki na zmianę, czy reprodukcja katalogu.

fq

Z tyłu pudełka znajduje się krótka notka dotycząca lalki w różnych językach oraz zdjęcia paru innych reprodukcji wydanych w tej serii.

fq

W pudle podoba mi się to, że po zdjęciu wieczka od razu możemy bez przeszkód macać lalkę ubraną w strój kąpielowy w złote i białe paski. Do tego na głowie chusta z tego samego materiału. Tak ubrana Barbie przywodzi mi na myśl egipską królową Kleopatrę.

fq

fq

Urzekło mnie to naburmuszone spojrzenie vintage. lalka jest super modelką.

fq

fq

fq

Po zdjęciu chusty ukazują się włoski namalowane na główce lalki oraz niebieska opaska, którą można ściągnąć. W uszach kolczyki perłowe kuleczki.

fq

Główną atrakcją lalki miał być zestaw peruk, które można wymieniać tworząc całkowicie różne wizerunki Basi. Nie byłabym sobą, jakbym nie poprzymierzała jak lalka w której wygląda. Moją faworytą jest ostatnia, brązowa. A waszą?

fq

fq

fq

Na nogach Basia nosi białe klapki szpilki, które są ponadczasowe. Mogły je nosić zarówno elegantki w latach 60 - tych oraz współcześnie.

fq

I chwilowo lalka pozostanie w pudle. Ale pewnie jak tylko nastanie wiosna to zabiorę ją na jakąś letnią sesyjkę. Bo na razie jakoś tak nie pasuje mi ona do scenerii wśród pożółkłych liści.

© Barbie Kolekcja Shi4
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci